Windows’ta MySQL Server Kurulumu ve PHP’ye Tanıtımı

Bir önceki Windows’ta Apache Web Server ve PHP 7 Kurulumu konumuzda bahsettiğimiz gibi şimdi Windows’ta MySQL Kurulumu konusunu anlatacağız.

Windows’ta MySQL Server Kurulumu ve PHP’ye Tanıtımı

Merhaba Mersev Bilişim Okuyucuları,

Bir önceki Windows’ta Apache Web Server ve PHP 7 Kurulumu konumuzda bahsettiğimiz gibi şimdi Windows’ta MySQL Kurulumu konusunu anlatacağız.

Öncelikle MySQL Resmi Sitesinden Windows için MySQL Installer’ sayfasına buradan gidiyoruz. Download butonuna tıkladıktan sonra ekrana gelen sayfada No thanks, just start my download.. ‘a tıklıyoruz. Veya Google Drive Hesabımızdan Buraya Tıklayarak Direkt İndirebilirsiniz.

– MySQL’imiz indikten sonra açıyoruz.
– Kurulum ekranında ilk seçili alan Developer Default seçeneğini Server Only seçeneğini işaretleyerek değiştiriyoruz ve tekrar Next diyoruz.
Installation adımında bize MySQL Server’ın kuruluma hazır olduğunu söylüyor. Execute butonuna tıklayıp yüklenmesini bekliyoruz. Complete durumunu gördüğümüz anda tekrar Next‘e tıklıyoruz.
Product Configuration adımında yine Next‘e tıklıyoruz.
Type and Networking adımında Developer Computer seçili olarak Next ile devam ediyoruz.
– Bu adımda Use Legacy Authentication Method‘u seçmenizi tavsiye ederiz. Next ile devam edin.
Account and Roles adımındayız. Burada temel root kullanıcımıza atayacağımız şifreyi belirliyoruz. Bu şifreyi unutmayın.

MySQL User Accounts kısmından, Add User‘a tıklayarak özel bir kullanıcı da oluşturabilirsiniz. Ben şuan için bunu yapmamayı tercih ettim. Yeni kullanıcıları PhpMyAdmin‘den oluşturacağım.
– Tekrar Next diyerek ilerleyin.
Windows Service adımında MySQL’in Windows’unuza MySQL80 adlı bir Hizmet olarak kurulacağını söylüyor. İsim değişikliği yapabilirsiniz. Ben değiştirmeden tekrar Next ile devam ediyorum.
– Şimdi Apply Configuration adımındayız. Bu adımda şuana kadar seçtiğimiz tüm seçenekler ile kurulum yapacaktır.

Execute butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

Kurulumun başarıyla tamamlandığı uyarısını aldıktan sonra Finish‘e tıklayarak MySQL kurulumunu bitiriyoruz. Finish‘e tıkladıktan sonra ekrana gelen son sekmelerin hepsini Next diyerek tamamlayın.

Artık sistemimize MySQL’i sorunsuz kurduk. Fakat son olarak PHP’ye sistemimizde MySQL’in kurulu olduğunu göstermemiz gerekiyor. Bu basit işlemi hemen şu şekilde yapıyoruz.

PHP’ini Dosyasında MySQL Ayarları

Daha önceki yazımızda gösterdiğimiz PHP Kurulum aşamasında PHP’yi kurduğumuz klasöre gidiyoruz. php.ini dosyamızı bulup açıyoruz.

Varsayılan olarak 926. satırda bulunan ;extension=mysqli satırını buluyoruz. Ya da aratarak bulabilirsiniz. Bu satırdaki satırbaşında bulunan “;” (noktalı virgül) işaretini siliyoruz ve php.ini dosyamızı kaydediyoruz.

PHP.ini Dosyasında PHP Eklentilerini Gösterme

Son olarak 761. satırdaki extension_dir i bulup PHP’mizin kurulu olduğu klasörün içindeki ext klasörünü gösteriyoruz. Şu şekilde: extension_dir = “PHP’nizin Kuluru Olduğu Dizin\ext”

Artık PHP’ye MySQL’i tanıtmış olduk.

Değişikliklerin etkili olabilmesi için görev çubuğumuzdan Apache Service Monitor‘ü açıyoruz ve Restart‘a tıklıyoruz.

Windows’ta PHP’ye MySQL’i Kurup Tanıtma yazımız burada bitti.

Karşılaştığınız sorunları yorumlara yazarak belirtebilirsiniz.

Bir sonraki derslerde görüşmek üzere,
Hoşçakalın.